JASIŃSKI ANDRZEJ

JASIŃSKI ANDRZEJ

Jest jednym z najwybitniejszych pedagogów fortepianu. Urodził się w 1936 roku w Częstochowie. Z wyróżnieniem ukończył studia w PWSM w Katowicach w klasie prof. Władysławy Markiewiczówny oraz w Paryżu u prof. Magdy Tagliaferro. Od 1962 roku wykłada na macierzystej uczelni. W latach 1979-1982 prowadził klasę fortepianu na uczelni muzycznej w Sztutgarcie. Wykształcił liczne grono koncertujących pianistów i pedagogów. Jego wychowankami są m.in.: Krystian Zimerman, Joanna Domańska, Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Magdalena Lisak, Zbigniew Raubo, Rafał Łuszczewski, Beata Bilińska i Stanisław Drzewiecki.
Brał udział w pracach jury najpoważniejszych konkursów muzycznych m.in. im. Królowej Elżbiety Belgijskiej, im. P. Czajkowskiego, im.Van Cliburna, im. F. Busoniego, im. F. Chopina, którego w latach 2000 i 2005 był przewodniczącym jury. Od wielu lat jest członkiem zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy pianistyczne w wielu ośrodkach muzycznych świata, m.in. corocznie od 20 lat w Letniej Akademii Muzycznej "Mozarteum" w Salzburgu.
Andrzej Jasiński w 1960 roku otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. W roku następnym wystąpił z Orkiestrą RAI w Turynie pod dyrekcją Carlo Zecchi'ego. Od tego czasu koncertował w większości krajów europejskich oraz w Urugwaju, Brazylii, USA i Japonii. Występował w duecie z pianistą Józefem Stomplem oraz z kwintetem dętym NOSPR-u. Dla Polskiego Radia wraz Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz z WOSPRiT w Katowicach dokonał wielu nagrań archiwalnych.
W kwietniu 2006 roku pełnił funkcję promotora-laudatora w postępowaniu nadającym Krystianowi Zimermanowi tytuł doktora honoris causa AM w Katowicach.
Andrzej Jasiński jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym Śląskiego Konkursu Pianistycznego dla uczniów średnich szkół muzycznych, którego siódma edycja odbyła się w Zabrzu w 2007 r. W uznaniu osiągnięć artystycznych i pedagogicznych Akademie Muzyczne w Warszawie i Katowicach nadały prof. Andrzejowi Jasińskiemu tytuł doktora honoris causa. Został także odznaczony złotym medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.