Małgorzata Furche-Jurczyk

Małgorzata Furche-Jurczyk

Urodziła się 19 sierpnia 1968 roku w Mogilnie. W wieku 9 lat rozpoczęła naukę muzyki w PSM I stopnia w Inowrocławiu pod kierunkiem Marii Chwalisz. W 1987 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Bydgoszczy oraz Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Tatiany Shebanovej. Następnie przez siedem lat była asystentką prof. Tatiany Shebanovej. Kształciła się na kursach mistrzowskich pod kierunkiem prof. Wiktora Mierżanowa, prof. Zoltana Kocisa i prof. Aleksieja Orłowieckiego. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali muzycznych m.in. Konkursu Towarzystwa im. F. Chopina, Międzynarodowego Konkursu im. F. Liszta i Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodę Primus Inter Pares przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Sztuki i Prezydenta Rzeczypospolitej. Koncertowała w kraju i poza granicami w: Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Niemczech, Hiszpanii, na Węgrzech, w Słowacji. Występowała w konserwatoriach w: Hamburgu, Strasburgu, Petersburgu i Budapeszcie.

Ma w swoim repertuarze utwory: solowe, symfoniczne, kameralne, a także przeznaczone na duet fortepianowy z perkusją. Dokonała prawykonań utworów współczesnych kompozytorów m.in. wszystkie utwory fortepianowe i kameralne Aleksandry Brejzy. Nagrywała dla Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji Polonia oraz holenderskiej telewizji HDTV.
W 2010 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelnianego w Katedrze Fortepianu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest jurorem na krajowych konkursach pianistycznych i konsultantem do spraw fortepianu z ramienia Centrum Edukacji Artystycznych.