KOPCZYŃSKI MARCIN

KOPCZYŃSKI MARCIN

 Marcin  KOPCZYŃSKI (Polska)

Urodził się w 28 marca 1973 r. w Inowrocławiu. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną w Inowrocławiu w klasie fortepianu i rogu. W 1998 r. otrzymał dyplom bydgoskiej Akademii Muzycznej z kompozycji (w klasie prof. F. Woźniaka, z wyróżnieniem) oraz z teorii muzyki. W 2010 r.

uzyskał tytuł doktora sztuki w specjalności kompozycja i teoria muzyki.

Obecnie pracownik macierzystej uczelni. Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (1996,1997). W 1997 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Inowrocławia za utwór na orkiestrę kameralną Vivax (1996). W 2000 r. jego 8-głosowy motet In Te Domine speravi (1996) znalazł się w finale konkursu New London Choir Choral Composition Prize. W 2010 r. otrzymał Nagrodę Rektora AM w Bydgoszczy, a w 2011 r. stypendium artystyczne Prezydenta Inowrocławia. Autor kilkudziesięciu kompozycji na różne składy wykonawcze. Jego utwory i opracowania były wykonywane za granicą: w Niemczech, Hiszpanii (Dolorosa na chór wykonana wmiastach: Santander, Pravia, Turon), na Węgrzech i Ukrainie oraz w wielu miastach Polski.

            Jego utworami i opracowaniami dyrygowali m.in. Zygmunt Rychert, Jerzy Salwarowski, Jan Łukaszewski, Włodzimierz Siedlik, Mieczysław Nowakowski, Jerzy Kosek. 

              Kompozycję  Tutti e soli (1998) nagrała dla Polskiego Radia Agnieszka Duczmal z Orkiestrą „Amadeus”. Nagranie to umieszczono na wydanej w 2008 r. pierwszej płycie monograficznej z jedenastoma utworami kompozytora – „Strumień myśli” /Acte Prealable AP0186/. W 2011 r. ukazała się druga płyta autorska Kopczyńskiego– „One man, a few shadows” /Acte Prealable AP0216/, zawierająca m.in. nagrania Ingridy Gapovej, Krzysztofa Meisingera          i Radosława Sobczaka.

 Jako pianista Kopczyński bierze udział w wykonaniach swoich utworów (m.in. w 1999 r. wystąpił na koncercie polskiej muzyki współczesnej w Hochschule fur Musik und Theater  w Hamburgu, wykonując I Sonatę (1995) oraz Panta Rhei (1998), w 2008 r. – grał podczas II Festiwalu Muzyki Polskiej w Gyor na Węgrzech). Umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. J. Drzewieckiego (w szkole średniej i podczas studiów), a także na kursie w Słupsku (u prof. K. Popowej – Zydroń  i u prof. A. Tatarskiego).

Poza pracą na uczelni Kopczyński jest akompaniatorem w PSM w Inowrocławiu      (w 2008 i 2010 r. uzyskał dyplomy za wyróżniający się akompaniament na konkursach wokalnych w Słupsku i Gdyni)  oraz organistą Parafii św. Jadwigi Królowej w tym mieście. Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich (od 2006 r.) oraz Inowrocławskiego Towarzystwa Muzycznego „PRO ARTE”, zajmuje się także organizowaniem koncertów, m.in. cyklicznych wieczorów kompozytorskich „Musica Varia Est” w Inowrocławiu.