Paszek Janusz

Paszek Janusz

Absolwent Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu z roku 1979. Pracę w zawodzie rozpoczął zaraz po skończeniu szkoły współpracując z mistrzem Erwinem Stutzem w Bielsku-Białej.

W 1984r. podjął się współpracy z Polskim Radiem przyjmując zatrudnienie w orkiestrze radiowej Jerzego Miliana w Katowicach, a następnie w 1989 r. w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.


Chcąc doskonalić swoje umiejętności w 1988 roku odbył miesięczną praktykę w firmie Steinway & Sons w Berlinie, gdzie pod okiem szefa serwisu Lutza Reibeholtza zgłębiał szeroką wiedzę z zakresu korekty i intonacji fortepianów.

Kontakty i spotkania podczas prowadzonych kursów w Warszawie oraz obsługiwanie Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w Dusznikach Zdroju pozwoliły na pogłębienie wiedzy i doświadczenia.

Z uwagi na współpracę z wieloma orkiestrami i pianistami, słynie z przygotowywania fortepianów do koncertów i nagrań m.in. przygotowywania fortepianów podczas Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, fortepianów do nagrań i koncertów w studio S-1 PR w Warszawie między innymi do realizacji nagrania fonograficznego zrealizowanego w oparciu o Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina z udziałem czołowych polskich pianistów.

Obecnie pracuję w Akademii Muzycznej w Katowicach przygotowując fortepiany na sali koncertowej oraz instrumenty katedry fortepianu.  Prowadząc swoją pracownię renowacji fortepianów i pianin wykonuje szereg remontów fortepianów dla wielu sal koncertowych oraz studiów nagraniowych, jak również prywatnych instrumentów będących własnością wielu znamienitych pianistów.

Od 2008 roku jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Polskich Stroicieli Fortepianów