KRYGER URSZULA

KRYGER URSZULA

Urszula Kryger – polska śpiewaczka i pianistka z Łodzi, profesor sztuki, mezzosopran liryczny. Jej działalność artystyczna skupia się wokół kameralistyki i liryki wokalnej oraz repertuaru kantatowo-oratoryjnego. Jest wielokrotnie nominowaną i kilkukrotną laureatką nagród polskiego przemysłu muzycznego – Fryderyki.

Ukończyła dwa fakultety Akademii Muzycznej w Łodzi: w 1988 r. została absolwentką Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu, a w 1992 r. otrzymała dyplom Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie Jadwigi Pietraszkiewicz. Kontynuowała studia wokalne w Kopenhadze pod opieką André Orlowitza. W latach 90. XX w. wygrywała szereg konkursów wokalnych w kraju i za granicą. W 1995 r. wystąpiła w mediolańskiej La Scali wykonując recital pieśni, w programie którego znalazły się pieśni Fryderyka Chopina. W 1996 r. debiutowała na scenie Semperoper w Dreźnie partią Angeliny w operze "Kopciuszek" Gioacchino Rossiniego, co przyniosło jej pomyślne przyjęcie wśród publiczności i znakomite opinie krytyków. Dokonała wielu nagrań, w tym dla polskich rozgłośni radiowych oraz we Francji, Niemczech i Szwajcarii.

Kryger w swojej karierze występowała z uznanymi muzykami, między innymi:

- z dyrygentami: Janem Krenzem, Jerzym Semkowem, Rafaelem Frühbeckiem de Burgos, Hansem-Martinem Schneidtem, Colinem Davisem, Arminem Jordanem

- z pianistami: Hartmut Höll, Charles Spencer, Melvyn Tan, Pascal Rogé, Katarzyna Jankowska

- z klarnecistą Paulem Meyerem

- z zespołami jak: Tokyo String Quartet i Petersen Quartet

Urszula Kryger jest profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, gdzie prowadzi klasę śpiewu solowego. W latach 2008–2012 kierowała Katedrą Wokalistyki. Od października 2012 roku pełni funkcję dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

Nagrody i wyróżnienia:

1992: laureatka Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Wokalistów im. Stanisława Moniuszki w Warszawie

1994: wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Johannesa Brahmsa w Hamburgu

1994: zwyciężczyni 43. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD w Monachium

2006: Nagroda Fundacji im. Karola Szymanowskiego za "za przemyślane i wysoce artystyczne interpretacje pieśni" Szymanowskiego

2012: Nagroda Muzyczna Fryderyk w kategorii "Muzyka kameralna" za nagranie Pieśni Władysława Żeleńskiego