Zdzisław Supierz

Zdzisław Supierz

Jest absolwentem Konserwatorium w Amsterdamie. Od 1984 roku działa jako impresario, producent i koproducent różnego rodzaju wydarzeń muzycznych: spektakli operowych, operetkowych, musicalowych i baletowych, a także koncertów muzyki kameralnej i symfonicznej. Zorganizował ponad 1800 wydarzeń muzycznych w Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Ukrainie i Polsce. Organizowane przez niego koncerty i przedstawienia odbywały się m.in. w takich miejscach, jak Concertgebouw w Amsterdamie, Teatr Królewski Carré w Amsterdamie, Muziekcentrum Vredenburg w Utrechcie, De Doelen w Rotterdamie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu w Odessie, Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie oraz Ukraińska Narodowa Akademia Muzyczna im. Piotra Czajkowskiego w Kijowie.

Współpracował z Orkiestrą XVIII Wieku pod dyr. Fransa Brüggena, Sinfonią Varsovią pod dyr. Nigela Kennedy’ego, Schönberg Ensemble pod dyr. Reinberta de Leeuw’a, a także z Filharmonią Krakowską. Był współzałożycielem występującej w latach 1988-1995 orkiestry barokowej Collegium Europae, koncertującej pod dyrekcją Wielanda Kuijkena. Odbywał tournées z zespołami m.in. Teatru Narodowego w Warszawie, Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Teatru Wielkiego w Łodzi, Narodowego Akademickiego Wielkiego Teatru Opery i Baletu Republiki Białorusi w Mińsku, Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie, Łotewskiego Teatru Narodowego w Rydze, Teatru Michajłowskiego w Petersburgu i Teatru Narodowego w Segedynie.

Wśród jego produkcji istotne miejsce zajmuje wystawienie Aidy Giuseppe Verdiego w miastach Beneluksu: Groningen i Hasselt. W roku 1994 prowadził cykl wykładów dla dyrektorów teatrów operowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jest także producentem wielu nagrań płytowych oraz realizacji telewizyjnych.