Stanisław Leszczyński

Stanisław Leszczyński

Teoretyk muzyki specjalizujący się w analizie interpretacji (studia w Akademii Muzycznej w Warszawie), krytyk, publicysta, menadżer, pedagog. Szef działu muzyki klasycznej w P. P. Polskie Nagrania (1979–1981), konsultant programowy Filharmonii Narodowej (1988–1991), dyrektor Nagrań Muzycznych Polskiego Radia (1991–1994) współtwórca i pierwszy dyrektor Studia koncertowego S-1 (obecnie im. Witolda Lutosławskiego) – nowego, prestiżowego centrum muzycznego Warszawy.

Pomysłodawca, redaktor i wydawca płyt z muzyką polską (między innymi: Jarzębskiego, Dobrzyńskiego, Chopina, Moniuszki, Szymanowskiego, Pendereckiego, Lutosławskiego, z udziałem artystów tej miary co Artur Rubinstein, Martha Argerich, Fou Ts'ong, Stanisław Skrowaczewski, Jerzy Maksymiuk, Marylin Horne, Orkiestra XVIII Wieku), nagrodzony jako pierwszy Paszportem „Polityki” za propagowanie muzyki polskiej. Czterokrotnie był redaktorem Kroniki Płytowej Konkursu Chopinowskiego. W latach 1984–2017 był wykładowcą w Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (wcześniej Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej i Akademii Muzycznej) w Warszawie.

W latach 1998–2003 Zastępca dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Od 2004 roku jest Zastępcą dyrektora ds. Edukacji Muzycznej, Nagrań i Koncertów w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.

Twórca i dyrektor artystyczny organizowanego przez NIFC Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”, za który w 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawaną przez Samorząd Województwa Mazowieckiego; twórca i redaktor wszystkich wydawnictw płytowych (CD i DVD) Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina – w sumie ponad 100 tytułów. Pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

Od 2012 roku jest również Pełnomocnikiem Dyrektora ds. muzycznych w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Zapraszany do jury międzynarodowych konkursów muzycznych w Belgradzie, Luksemburgu, Genewie i Amsterdamie.
W sierpniu 2019 roku odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jest także laureatem Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególny wkład w jubileusz 200-lecia urodzin Fryderyka Chopina.