Tomasz Ritter

Tomasz Ritter

Urodzony 21 stycznia 1995 roku w Lublinie, gdzie w 2002 roku rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie Bożeny Bechty-Krzemińskiej. W 2008 roku został uczniem prof. Iriny Rumiancewej-Dabrowski w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie. Uczestniczył w kursach mistrzowskich m.in. u Victora Merzhanova, Tatiany Shebanovej, Avedisa Kouyoumdjiana, Iana Hobsona i Pavla Gililova. Zdobywał też doświadczenie z zakresu gry na instrumentach dawnych, współpracując z budowniczym klawesynów Petrem Šeflem oraz na kursach u Johannesa Sonnleitnera, Alexeia Lubimova, Malcolma Bilsona, Andreasa Staiera i Tobiasa Kocha.

W listopadzie 2011 roku zwyciężył w IX Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in memoriam" w Bydgoszczy, otrzymał również nagrodę specjalną im. Anieli Młynarskiej-Rubinstein, Rubinową Szpilę Artura Rubinsteina dla osobowości artystycznej konkursu, nagrodę Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej oraz wiele nagród pozaregulaminowych. We wrześniu 2018 roku otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Jest też laureatem wielu innych konkursów, m.in: Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Sebastian (Hiszpania, 2008, I nagroda), VIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Muzyków w Enschede (Holandia, 2010, I nagroda i Nagroda Dziennikarzy); Konkursu "Mlady Klavir" Konserwatorium Muzycznego w Pradze (2010, tytuł "Talent Mladeho Klaviru"); III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego "Szymanowski in memoriam" w Warszawie (2011, I nagroda). W 2018 roku został nominowany do "Paszportów Polityki" w kategorii "Muzyka poważna".

Koncertował w wielu krajach Europy, także w Rosji i Japonii. Grał pod batutą takich dyrygentów, jak: Łukasz Borowicz, Ian Hobson, Jerzy Maksymiuk, Jan Stanienda, Jakub Chrenowicz. Współpracował m.in. z Kvarteto Martinů, Stradivari Quartett, śpiewaczką Eleną Zolotovą, flecistą Benedekiem Csalogiem. W 2014 r. ukazała się płyta pianisty z utworami Bacha, Beethovena, Szymanowskiego i Ginastery (Polskie Nagrania).

Co o grze Rittera sądzą krytycy? Maciej Pinkwart na łamach "Ruchu Muzycznego" w 2012 roku pisał: "W drugiej części koncertu wystąpił 17-letni pianista Tomasz Ritter, uczeń warszawskiego Zespołu Szkół Muzycznych im. Szymanowskiego. Jeśli tak doskonale gra uczeń, co usłyszmy za parę lat?''. ''W grze Rittera zwracała uwagę przemyślana, spójna koncepcja interpretacji oraz umiejętność wykorzystania popisu wirtuozowskiego do uwypuklenia wartości wyrazowych muzyki'' – dodał rok później Witold Paprocki na łamach tego samego czasopisma.

Źródła: NIFC, materiały prasowe