Mistrzowska Szkoła
Pedagogiki Fortepianowej
1-7.02.2025 SANOK
Dorota Zimna, klawesynistka, doktor habilitowany, absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie klawesynu prof. dr hab. Urszuli Bartkiewicz (dyplom z wyróżnieniem). Od 2005 jest wykładowcą, a obecnie również Kierownikiem, Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej AMFN w Bydgoszczy.
Występuje jako solistka i kameralistka. Brała udział w koncertach w całej Polsce, jak również w Niemczech, Włoszech, Belgii, Czechach, Francji, Ukrainie, Hiszpanii i na Łotwie. Miała okazję współpracować z wieloma zespołami i orkiestrami, m.in. Orkiestrą XVIII wieku, Akademie für Alte Musik Berlin, z zespołem Intemperata, orkiestrą kameralną Capella Bydgostiensis oraz Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej. Główny obszar jej działalności to muzyka XVII i XVIII wieku, ale wykonuje tekże repertuar XX i XXI wieku, mając na swoim koncie także prawykonania (m.in. utwory M.Gumieli, P.A. Komorowskiego, R. Gorzyckiego, D. Przybylskiego).
Uczestniczyła w pracach nad kilkoma publikacjami nutowymi, m.in. Polska muzyka klawiszowa. Z Wydawnictwa Józefa Elsnera, na klawesyn lub fortepian pod redakcją Urszuli Bartkiewicz. W 2016 roku ukazała się jej książka Wariantywność Obsady w twórczości instrumentalnej François Couperina wraz z płytą François Couperin – Compositeur Royal. Z zespołem Intemperta nagrała utwory A. Jarzębskiego, M. Mielczewskiego, S.S. Szarzyńskiego (album Gościniec, 2018), z akordeonistą Stanisławem Miłkiem album Time Dilation z polską muzyką współczesną (2022), była także współwykonawcą albumu Alchemie, nominowanego do nagrody Fryderyk’22 w kategorii Album roku – muzyka dawna. Najnowszy album, nagrany z wiolonczelistą i gambistą Matthiasem Bergmannem to Georg Philipp Telemann – Complete Works for Viola da Gamba or Violoncello and Basso (2024).
Jest wykładowcą oraz członkiem biura organizacyjnego Letnich Kursów Metodycznych Muzyki Dawnej w Warszawie, od 2018 roku prezesem Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej – organizatora festiwali Bydgoska Scena Barokowa oraz Scena Barokowa w Inowrocławiu.
W 2022 roku za swoja działalność artystyczną otrzymała Wyróżnienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyznane w kategorii "Kultura".